Co to jest ENDURO?

ENDURO to jedna z dyscyplin sportu motocyklowego rozgrywana z podziałem na klasy (wg pojemności silnika). Charakteryzują ją rajdy po trasach terenowych (z fragmentami dróg asfaltowych) dobranych pod kątem sprawdzenia wytrzymałości zawodnika i sprzętu. Zawodnicy poddawani są czterem rodzajom prób. Są to próba rozruchu silnika i szybkości na trasie. Dwie pozostałe próby to rozmieszczone na trasie rajdu tzw. enduro i cross testy pozwalające wyłonić najlepszych pod względem sprawności i szybkości poruszania się na motocyklu w terenie. Trasa liczy od 100-200km, a zawody trwają dwa dni.

Po za cyklem imprez rangi indywidualnych mistrzostw krajowych i pucharowych, organizowane są Indywidualne Mistrzostwa Europy i Świata. Największą imprezą sportową ENDURO są odbywające się co rok Drużynowe Mistrzostwa Świata tzw. Sześciodniówka Motocyklowa. Podczas sześciu dni rajdu i finałowych zawodów motocrossowych wyłaniane są najlepsze w danym roku pięcioosobowe drużyny narodowe TROPHY i JUNIOR TROPHY. Pod pojęciem ENDURO zawiera się również związany z tą dyscypliną sportową sposób wykorzystania motocykla jako hobby. Polega ono na poruszanie się motocyklem po za drogami utwardzonymi, odkrywaniu nowych tras terenowych i ekstremalnej turystyce motocyklowej.

Motocykle ENDURO wyróżnia prostota i wytrzymałość konstrukcji, mała masa, poręczność i duże skoki zawieszeń. Wyczynowe ENDURO zbliżone do motocykli motocrossowych różnią się od nich dostosowaniem do przepisów ruchu drogowego. Wersje turystyczne motocykli ENDURO są konstrukcjami tworzonymi pod kątem dużej uniwersalności pojazdu, pozwalającej na poruszanie się poza drogami asfaltowymi.